KATEGORIE Artykuły naszych trenerów Felietony

9 sierpnia 2016

Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu!

Brak ruchu jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia – mówili kardiolodzy z niedawno powstałej Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zebrani z okazji II Olimpijskiego Dnia Kardiologii pod hasłem "Ruch lekiem X

Układ KrwionośnyUkład Krwionośny

Brak ruchu jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia – mówili kardiolodzy z niedawno powstałej Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zebrani z okazji II Olimpijskiego Dnia Kardiologii pod hasłem "Ruch lekiem XXI wieku".
"Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu" – to słowa Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, zacytowane przez dr Huberta Krysztofiaka, dyrektora Centralnego ośrodka Medycyny Sportowej.

Słowa prawdziwe już kiedyś, ale dziś tryb życia zmienił się diametralnie i słowa te nabierają jeszcze większego znaczenia .
Przez znaczną poprawę dobrobytu, zmianę trybu pracy na siedzący i odpoczynku na bierny powstaje nowe pojęcie - choroby cywilizacyjne zwane również chorobami XXI wieku.

Zaliczają się do nich :
-cukrzyca
-nadciśnienie tętnicze
-choroba wieńcowa
-otyłość
-udar mózgu
-zawał serca
-miażdżyca
-astma oskrzelowa
-kamica nerkowa
-osteoporoza
-nowotwory
-choroby psychiczne: anoreksja, nerwica, depresja, alkoholizm

Co roku umiera około 370 tys. Polaków. Ponad 70% zgonów ma związek z chorobami cywilizacyjnymi... Więc chorobami zależnymi od nas. Na samą chorobę niedokrwienną serca i związane z nią następstwa ( zawał serca i niewydolność serca) umiera rocznie 90 tys. Polaków . Czy tak Musi być ?
Badania pokazują, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 80-85%
Cukrzycy o 35% przy 3 treningach w tygodniu.
Znaczna poprawa kondycji fizycznej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc o 55 proc, zaś jelita grubego o 44 proc.
Osteoporoza jest najczęściej związana z brakiem ruchu .

"Tracimy zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracimy pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślimy o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywamy ani teraźniejszości ani przyszłości."

Podobnie jak w poprzednich postach zachęcam. Podaruj swojemu ciału trochę uwagi, zadbaj o nie, a ono odwdzięczy się jak najdłuższą sprawnością.

Pamiętaj żaden lek nie zastąpi Twojemu ciału ruchu . Więc nie czekaj i rusz się po zdrowie ;) Jeśli nie wiesz jak - chętnie pomogę.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości .


KATEGORIE ARTYKUŁÓW