KATEGORIE O sportach

24 marca 2016

Najtrudniejsze buldery na świecie - prezentacja i kwestia wycen

Poza zestawieniem i przybliżeniem charakteru najtrudniejszych, niezdegradowanych do tej pory bulderów, niniejszy artykuł ma na celu przedstawić kluczowe kwestie będące powodem rozbieżności wycen.

Mélissa Le Nevé w Rocklands (źródło: climbandmore.com)Mélissa Le Nevé w Rocklands (źródło: climbandmore.com)

Ilość osób pokonujących buldery z najwyższych przedziałów skali trudności ciągle rośnie. Nie idzie to jednak w parze z powtarzaniem, a tym bardziej ugruntowaniem najwyższego obecnie stopnia trudności, czyli 8C+. W 2002 roku pierwszy raz zaproponowano okolice stopnia 8C+ dla jednego z nowo otwartych bulderów. Tymczasem w 2016 roku w dalszym ciągu nie ma żadnego bulderu za 8C+ o ugruntowanej wycenie. Czytając różne opracowania i newsy dotyczące najtrudniejszych bulderów na świecie (zwłaszcza w internecie) zauważyć można specyficzny chaos panujący w ich wycenach.

8C

8C to od wielu lat wycena zarezerwowana dla najtrudniejszych bulderów. Niektórzy uważają nawet, że człowiek nie jest w stanie przejść niczego trudniejszego. Pierwszy bulder wyceniony pierwotnie na 8C powstał w 2000 roku w Cresciano (Szwajcaria) za sprawą Freda Nicole. Mowa o legendarnym Dreamtime, który obecnie uznawany jest za 8B+. Niektórzy uważają, że został podkuty i dlatego obecnie jest łatwiejszy, inni natomiast są zdania, że zawsze miał 8B+, a autorsko został źle wyceniony.

W 2002 roku powstało kilka bulderów o autorskiej, lub obowiązującej obecnie wycenie 8C. W kwietniu Markus Bock otwiera Gossip na Frankenjurze (Niemcy). Bulder posiada powtórzenia, w tym pierwsze dość kontrowersyjne, dokonane przez Johna Gaskinsa (kilka faktów na temat wspomnianych kontrowersji po kliknięciu w link). W sierpniu za sprawą Freda Nicole powstają Monkey Wedding i Black Eagle SD w Rocklands (RPA). Monkey Wedding, chociaż wycenione pierwotnie na 8B+, uznawane jest przez powtarzających problem (m.in. Paula Robinsona i Daniela Woodsa) za niełatwe 8C. Black Eagle natomiast zupełnie odwrotnie. Autorska wycena 8C się nie utrzymała i mimo obrywów, Black Eagle to obecnie 8B+. Trudności Monkey Wedding dobrze ukazuje film z przejścia Daniela Woodsa. Pozostali pogromcy Monkey Wedding to Adam Ondra i Nano Sánchez.

We wrześniu 2002 roku Bernd Zangerl otwiera Viva la Evolution w Tyrolu (Austria), a John Gaskins w październiku Walk Away SD w rejonie Fairysteps (UK). Obydwa buldery nie mają prawdopodobnie do tej pory żadnego powtórzenia. Ostatni bulder za 8C z 2002 roku, to otwarty w listopadzie przez Klema Loskota Emotional Landscapes w Maltatal (Austria). W 2014 roku Nalle Hukkataival podwyższa autorską wycenę z 8B+ na 8C, co potwierdza wcześniejsze spekulacje na temat trudności Emotional Landscapes. Warty obejrzenia film z przejścia Fina po kliknięciu w link. Przed Nalle, bulder powtórzył prawdopodobnie tylko Martin Moser w 2004 roku.

Obecnie istnieje co najmniej kilkadziesiąt bulderów o tak wysokiej wycenie. Nie wszystkie z nich zostały zweryfikowane powtórzeniami.

8C+

Już w 2002 roku usłyszeć można było sugestie na temat powstania bulderu o jeszcze wyższej wycenie, a mianowicie 8C+. Taką wycenę miała mieć Amandla w Rocklands otwarta przez Freda Nicole, ceniona obecnie na łatwe 8B+.

W 2004 roku Dai Koyamada łączy trawersy Under Siege 8B+ (lub 8B) oraz Sleepy Rave 8C (lub 8B+), będące już same w sobie kombinacją innych bulderów, w trawers całej Hollow Mountain Cave w Grampians (Australia). Długi trawers typu tzw. "monster bulder", liczący 60 przechwytów nazwał The Wheel of Life i wycenił na 8C+ (później podobno zmienił zdanie i zaproponował 8C). The Wheel of Life obecnie posiada co najmniej 8 powtórzeń i bardzo różne wyceny - od 8B+ do 8C+, ale też od "linowego" 9a do 9a+, bo wg. niektórych długość The Wheel of Life powoduje, że bulderem nazwać go nie można... Warto obejrzeć ruchy, które składają się na trudność całego trawersu na filmie oraz wersję direct, otwartą przez Jamesa Kassay (po kliknięciu w link). James Kassay zasugerował dla wersji direct wycenę 8C+, natomiast autor jedynego zarejestrowanego powtórzenia, Jorg Verhoeven, 8C.

Ósmy pogromca The Wheel of Life, Alex Megos otworzył dodatkowo w Grampians nową kombinację o nazwie Wheelchair, która startuje tak samo jak The Wheel of Life, po czym w połowie Sleepy Hollow (składowa kombinacji Sleepy Rave) trawersuje do Stimulation za 8B (lub 8A+). Całość wycenił na 9a+ (twierdząc, że wycena "linowa" bardziej pasuje do charakteru Wheelchair). Poza autorem i wspomnianym ósmym pogromcą, The Wheel of Life mają na swoim koncie: Christopher Webb-Parsons, Ethan Pringle, James Kassay, Benjamin Cossey, David Graham, Ian Dory oraz Daniel Woods.

Również w 2004 roku dla swojego bulderu o nazwie Tonino'78 w rejonie Meschia (Włochy), przełomową cyfrę 8C+ zaproponował Włoch Mauro Calibani. Tonino'78 to przedłużona wersja bulderu Leonardo Da Vinci za 8B+. Kolejne powtórzenia obniżyły jednak wycenę zaproponowaną przez byłego mistrza świata w bulderingu.

W 2005 roku powstaje Memento Bernda Zangerla w Silvrettcie (Austria), który decyduje się wycenić bulder na 8C+. Memento to siedmioruchowy problem, z których kluczowym jest specyficzna bania. Obecnie Memento posiada kilka powtórzeń i ugruntowaną wycenę - 8B+.

W 2006 roku Fred Nicole pokonuje kolejny bulder sugerując początkowo 8C+. Mowa o Terremer w Hueco Tanks (Texas, USA). Terremer to połączenie startu Mer Diaphane (8A+) z dachem Terre de Sienne (8B+). Obecnie krawądkowy problem posiada powtórzenia i ugruntowaną wycenę - 8C a jak dokładnie wygląda, zobaczyć można na filmie z pierwszego powtórzenia, którego dokonał w 2008 roku Paul Robinson. Pozostałe powtórzenia należą do Daniela Woodsa (2010), Daniela Bealla (2013) i Simona Partona (2015).

W 2008 roku Romain Desgranges otwiera Keizer Sauzé w lasach Argentiére niedaleko Chamonix (Francja). Rozwiązanie problemu kosztowało Desgrangesa 2,5 roku pracy a wycena jaką zaproponował to 8C/+, chociaż uważał że zasługuje na 8C+. Bulder został zniszczony w wyniku aktu wandalizmu, o którym można przeczytać po kliknięciu w link.

2009 rok to przejście przez Toniego Lamprechta 27mio ruchowej kombinacji Bokassa's Fridge-Assassin, Monkey and Man w Kochel (Niemcy), wycenionej przez niego na 8C+. Bokassa's Fridge to bulder z 2006 roku wyceniony autorsko na 8C. Taką samą wycenę posiada druga składowa kombinacji, czyli Assasin, Monkey and Man otwarta w 2008 roku. Zarówno cała kombinacja jak i poszczególne składowe, prawdopodobnie nie zostały jeszcze przez nikogo powtórzone. Film z pierwszego przejścia po kliknięciu w link. Wcześniej (w 2004 roku), w tym samy rejonie powstała inna kombinacja, Marla Singer, również autorstwa Toniego Lamprechta, którą wycenił na 8C.

2010 rok przyniósł dwa nowe buldery wycenione pierwotnie na 8C+ – The Game w Boulder Canyon (Colorado, USA) Daniela Woodsa i Lucid Dreaming w Buttermilks (California, USA) Paula Robinsona. The Game to 8 wytężających przechwytów w dachu. Po znalezieniu lepszych patentów i rzekomym powiększeniu chwytów na skutek inwazyjnego ich czyszczenia, obecnie zarówno autor jak i powtarzający bulder (Carlo Traversi, Jon Cardwell i James Webb) są zgodni co do nieco niższej wyceny - 8C. Historię pierwszego przejścia zobaczyć można na filmie.

Taka sama wycena (8C) stanęła ostatecznie przy Lucid Dreaming, czyli wersji SD do Rastaman Vibration za 8A+. Główna trudność skumulowana jest na dwóch ruchach, o których autor wypowiadał się jako dwóch najtrudniejszych jakie zrobił do tamtej pory. Lucid Dreaming posiada obecnie trzech pogromców. Poza Paulem Robinsonem, trudności bulderu pokonał Daniel Woods oraz Alex Megos. Film z nocnego przejścia Daniela Woodsa.

W 2011 roku Adam Ondra otwiera 12-to ruchowy trawers w Holštejn o nazwie Terranova, biegnący po bardzo małych chwytach i jeszcze gorszych stopniach. Chociaż, jak sam przyznaje, nie tak powinien wyglądać buldering, nie mógł tak po prostu zostawić zaczętego projektu. Po 12 dniach pracy przechodzi problem, który do tamtej pory kosztował go najwięcej czasu oraz wysiłku i dlatego zaproponował wycenę 8C+. Wcześniej Czech przeszedł 6 bulderów za 8C: Big Paw (uznawane obecnie za 8B+), From Dirt Grows the Flowers (którego trudność odczuł porównywalnie do trudności Big Paw - w jego opinii 8B+/C), Monkey Wedding, Practice of the Wild, a także autorskie, niepowtórzone do tej pory Pata Ledovce i Cháron). Tego samego roku Ondra powtarza Gioię Christiana Core w Varazze we Włoszech (film z przejścia Adama Ondry obu tych problemów po kliknięciu w link), sugerując podwyższenie wyceny na 8C+ (pierwotnie 8C). Gioia to dodatkowe 7 ruchów po krawądkach do oryginalnej wersji ze stania wycenianej na 8B. 3 lata później Gioię powtarza również Nalle Hukkataival stawiając przy niej cyfrę 8C/+ (film).

Jeżeli chcesz poznać pozostałe buldery, dla których zaproponowano wycenę 8C+ oraz 8C, a także przeczytać o powodach degradacji trudności bulderów i próbach uporządkowania bulderowej skali trudności, kliknij w link:

http://gou-tec.pl/najtrudniejsze-buldery-na-swieci...

GALERIA ARTYKUŁUKATEGORIE ARTYKUŁÓW