KATEGORIE O sportach

8 lutego 2016

Paralotniarstwo - o dyscyplinie

Paralotniarstwo jest najmłodszym sportem lotniczym. Jego idea powstała pod koniec lat 60. w USA, gdzie David Barish opracował ideę „szybującego spadochronu” i rozpoczął pierwsze zloty z wysokich gór.

źródło: www.escope.czźródło: www.escope.cz

Paralotniarstwo jest najmłodszym sportem lotniczym. Jego idea powstała pod koniec lat 60. w USA, gdzie David Barish opracował ideę „szybującego spadochronu” i rozpoczął pierwsze zloty z wysokich gór. Po kilku latach prób i pokazów projekt ten trafił do szuflady ze względu na brak zainteresowania ze strony wojska czy potencjalnych pilotów rekreacyjnych.

AcroParalotnie szybko stały się sportem bardzo popularnym we francuskich Alpach już w latach 80. XX w., skąd przywędrowały do Polski. Pierwsze zawody paralotniowe w naszym kraju rozegrano w 1989 roku, a pierwsze oficjalne Paralotniowe Mistrzostwa Polski zostały rozegrane w czerwcu 1992 roku w Kowarach. Starty odbywały się z Małej Kopy w Karpaczu, a startowało wówczas 48 zawodników. Pierwszym Mistrzem Polski został Piotr Dziergas z Bielska-Białej. Od tamtych czasów minęło już ponad 25 lat, a nasz sport wciąż dynamicznie się rozwija pozwalając na pokonywanie kolejnych granic.

Stopniowo uczyliśmy się rywalizacji sportowej w zawodach, na których punktowano czas utrzymania się w powietrzu i celność lądowania. Później, w pierwszej połowie lat 90tych, typowym zadaniem stały się kilkunastokilometrowe trasy. Dzisiejsze zawody to start około setki pilotów i kilkugodzinny wyścig po skomplikowanej, łamanej trasie. Taski sięgają stu i więcej kilometrów, po których najlepsi lądują w sekundowych odstępach na mecie, a pozostali zjeżdżają się ze zboczy gór, pól i łąk, na których lądowali po drodze.

Polskich paralotniarzy można spotkać praktycznie we wszystkich górach świata, od chilijskich Kordylierów, przez Nepal po australijskie Góry Wododziałowe. Polskie rekordy przelotowe to ponad 360 km w jednym locie, a polscy piloci przelotowi (cross country) to licząca się i zauważalna grupa, obecna co roku na czołowych miejscach światowych rankingów przelotowych.

Od początku polscy piloci są też obecni w jednym z najtrudniejszych wyścigów (a w zasadzie ultra-maratonów) paralotniowych – X Alps – czyli ponad 1000 km trasie przez Alpy, z Salzburga do Monaco, którą można pokonać jedynie lecąc paralotnią lub maszerując, z całym sprzętem na plecach.

Polskie góry nie należą do największych, dlatego kilka lat trwało zanim osiągnęliśmy poziom światowej czołówki z krajów alpejskich. Dziś jednak polscy piloci nie mają się czego wstydzić - zdobywane przez nas w ostatnich latach tytuły Wicemistrza Europy (Rafał Łuckoś 2010) czy Mistrzyni Świata (Klaudia Bułgakow 2013) najlepiej świadczą, że wieloletnia praca nie poszła na marne.

Źródło: http://www.kadra-paralotniowa.pl/paralotniarstwo/historia

  


KATEGORIE ARTYKUŁÓW