23 lutego 2016
Pilates często mylony jest ze spokojnym treningiem, podczas którego na pewno się nie zmęczymy, ale jedynie zrelaksujemy, poleżymy i pooddychamy. Nic bardziej mylnego.
Pilates często mylony jest ze spokojnym treningiem, podczas którego na pewno się nie zmęczymy, ale jedynie zrelaksujemy, poleżymy i pooddychamy. Nic bardziej mylnego. Niekiedy stopień zaawansowania poszczególnych ćwiczeń oraz precyzja, z jaką należy je wykonywać, sprawiają, że trening staje się intensywny!
Zatem czym jest Pilates i jak wytłumaczyć to komuś, kto nigdy nie próbował? To trochę tak jakbyś miał opowiedzieć o smaku szarlotki komuś, kto nigdy nie jadł jabłek i owoców oraz cukru pod żadną postacią. Trudne, nieprawdaż? Zacznijmy od początku
Jedni uważają, że Pilates to system ćwiczeń, inni, że filozofia życia, a jeszcze inni – stan umysłu.
Pilates to po części kompilacja tych 3 składowych. A co mówi definicja?
Pilates to technika ułożenia ciała i utrzymania prawidłowej postawy w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Jest to również praca nad wzmocnieniem mięśni głębokich tułowia (tzw. trzonu) stabilizujących miednicę
i kręgosłup.
Aby lepiej to zrozumieć, warto zapoznać się z jego historią…
Prekursorem systemu ćwiczeń był Niemiec – Joseph Hubertus Pilates. Niestety Pilates jako dziecko był słaby i chorowity, nękany przez astmę, krzywicę i reumatyzm. Jednak dzięki swojemu uporowi i fascynacji mechanizmu ruchu ludzi i zwierząt, już jako nastolatek znacznie poprawił swój stan zdrowia uprawiając m.in. kulturystykę, gimnastykę oraz jogę i medytację. Jego ciało odznaczało się harmonijna i muskularną sylwetką.
W 1912 roku Joseph wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zajął się szkoleniem wojska i policji. Po wybuchu I Wojny Światowej Pilates został obsadzony w obozie dla wrogów alianckich, gdzie pracował jako pielęgniarz. Chcąc zachęcić do ćwiczeń ludzi przykutych do łóżka, wykorzystywał sprężyny ich szpitalnych posłań mocując je do specjalnych rusztowań, by nadać ruchom pacjentów wsparcie i opór. Dzięki codziennej pracy w szpitalu Pilates zaczął kreować i wykorzystywać w praktyce swój innowacyjny system ćwiczeń, który nazwał Contrology, czyli całkowitą koordynacją ciała, ducha i umysłu.
W 1923 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie założył pierwsze na świecie Studio Pilates, w którym jego metodę praktykowaly najznamienitsze gwiazdy ówczesnego kina, lekarze oraz tancerze.
Dzisiaj Pilates jest dostępny dla każdego, a zainteresowanie tą metodą ćwiczeń stale wzrasta. Na świecie uprawia go już ponad 12 milionów ludzi! Oni nie mogą się mylić!
Zasady techniki Pilates:
Korzyści płynące z treningu Pilates:
I wiele innych…:)
Pilates nie tylko dba o nasze ciało, ale również o umysł. Niesamowita atmosfera, która towarzyszy ćwiczeniom pomaga oderwać się od codzienności i udać się w podróż w głąb swojej duszy. Zatem określ swój cel ćwiczeń, obudź w sobie pozytywne nastawienie i znajdź czas na trening Pilates!