KATEGORIE O sportach Artykuły naszych trenerów

12 lutego 2016

Czym jest Muaythai?

Muaythai (boks tajski) to prężnie rozwijający się i osiągający dużą popularność sport walki. Zdobywa coraz to większe rzesze fanów i entuzjastów.

wikimedia commonswikimedia commons

Muaythai (boks tajski) to prężnie rozwijający się i osiągający dużą popularność sport walki. Zdobywa coraz to większe rzesze fanów i entuzjastów. Formuła tej walki wywodząca się z Tajlandii, mająca tradycje sięgające wielu wieków, od kilku lat rozwija się również dynamicznie w Polsce.

Wcześniej mogliśmy usłyszeć o muaythai jedynie z filmów np. „Kickboxer” z 1989 roku, (w roli głównej Jean-Claude Van Damme). Muaythai pokazane było tam jako niezwykle brutalny sport walki. Kontrastował z usportowionym amerykańskim kickboxingiem.

Dziś w boksie tajskim rozgrywane są walki zarówno amatorskie jak i zawodowe. W muaythai oprócz walki bokserskiej i kopnięć stosowanych również w kick-boxingu dozwolone są także ataki kolanem i łokciem, walka w klinczu, przechwytywanie kopnięć oraz obalenia. Elementem charakterystycznym jednak dla muaythai jest tak zwany low-kick zabroniony w klasycznym kick-boxingu. Jest to niskie bardzo bolesne kopnięcie okrężne na udo przeciwnika. Low-kick to obecnie (oprócz nazwy kopnięcia) także formuła walki kickbokserskiej w której rozgrywane są mistrzostwa Polski. Pozwala ona właśnie na stosowanie (oprócz boksu i kopnięć powyżej pasa) kopnięcia niskiego.

Obecnie muaythai w Polsce organizacyjnie występuje jako jedna z formuł walk Polskiego Związku Kick-boxingu (oprócz K- 1, low-kick, full-contact light-contact i semi-contact). Istnieje Polskie Zrzeszenie Muaythai, natomiast Polski Związek Muaythai ma powstać dopiero w najbliższych latach [red. Związek powstał w 2012 roku]. Największe światowe organizacje muaythai amatorskiego to WMF (Word Muaythai Federation), oraz IFMA (International Federation of Muaythai Amateur). Muaythai wypiera powoli walki kicbokserskie w formule full-contact toczone również na ringu, których gwiazdami byli wielcy zawodnicy jak sam Marek Piotrowski (8- krotny mistrz świata zawodowców, mistrz świata amatorów), czy Przemysław Saleta.

Cechą charakterystyczną dla muaythai jest także brak stopni szkoleniowych i nadawania pasów. Jedyną formą sprawdzianu swoich umiejętności jest realna walka w ringu na zawodach. Zawodnicy do ringu wychodzą w przepasce na głowie o nazwie mongkom i na ramionach – prajaty. Charakterystyczny także dla muaythai jest tradycyjny rytualny taniec przed walką wykonywany przez obydwu zawodników. Taniec ten nazywa się wai kru. Podczas tańca wai kru jak i całej walki rozbrzmiewa tradycyjna tajska muzyka. Sportowa rywalizacja zawodników decyduje, iż boks tajski jest sportem walki, jednakże wielowiekowa tradycja i obrzędy wymienione wyżej sprawiają jednocześnie, iż muaythai to także sztuka walki.

Boks Tajski ma bardzo surowy kodeks etyczny, a od zawodników wymagana jest zarówno psychiczna, jak i fizyczna dyscyplina. Rygorystyczny, morderczy trening, skuteczne techniki, wysoce sportowe zachowanie i niezrównana odwaga wzbudzają szacunek wśród adeptów innych sztuk walki.

W rywalizacji amatorskiej zawodnicy walczą na ogół trzy rundy po dwie minuty. Zawodników obowiązują podczas walki rękawice bokserskie, szczęka, kask, ochraniacz tułowia, ochraniacze goleni i suspensor. W rywalizacji zawodowej walka muaythai trwa 5 rund po 3 minuty. Zawodnicy walczą w rękawicach bokserskich. Nie mają kasków, ochraniaczy korpusu i goleni.

Bardzo popularną formułą walki jest obecnie również walka na zasadach K-1. K-1 jest to japońska organizacja, która ujednoliciła przepisy walk tak, aby mogli ze sobą na ringu konfrontować się zawodnicy takich stylów jak: muaythai, kick-boxing, karate, wu shu czy taekwon-do. Regulamin K-1 pozwala na walkę bokserską, kopnięcia w tym low-kick oraz uderzenia kolanem. Nie można za to uderzać łokciem ani klinczować jak w muaythai. Organizacja ta jednak ma wyłączność na prowadzenie turniejów K-1 i w Polsce rozgrywane są walki K-1 rules (w 2008 rozegrano w Wołowie pierwsze amatorskie Mistrzostwa Polski K-1 rules). Również w 2008 roku odbył się na Torwarze w Warszawie pierwszy turniej K-1 sankcjonowany przez tą właśnie organizację.

Ze względu na stosowany obecnie w najpopularniejszych formułach walki low-kick, zawodnicy muaythai różnią się somatycznie od zawodników walczących w klasycznym kickboxingu. Niegdyś kickboxer często kojarzył się ze „szpagatem” czy „sznurkiem”. Dziś dobre rozciągnięcie NIE jest nieodzownym elementem kickbokserskiego wyszkolenia. Wielu dobrych zawodników muaythai i K-1 (formuły dopuszczające low-kick) nie odznacza się szczególnie dobrym rozciągnięciem. Podstawą wyszkolenia w tych formułach walki stał się dobry boks, silne kopnięcia niskie i uderzenia kolanem […]

Oryginalnie opublikowane tu, 28.03.2014: http://body-revolution.pl/czym-jest-muay-thai/#st...

GALERIA ARTYKUŁUKATEGORIE ARTYKUŁÓW