KATEGORIE Artykuły naszych trenerów Fizjoterapia

12 lutego 2016

OSTRZEŻENIE przed "kręgarzami" !!

Niestety zazwyczaj są to ludzie starej daty, bez wykształcenia medycznego, stosujący jeden jedyny "uniwersalny" typ terapii a mianowicie "nastawianie" i dotyczy przeważnie kręgosłupa. Owszem, zazwyczaj udaje im się pomóc pacjentowi, ale...

OSTRZEŻENIE przed "kręgarzami" !!

Niestety zazwyczaj są to ludzie starej daty, bez wykształcenia medycznego, stosujący jeden jedyny "uniwersalny" typ terapii, a mianowicie "nastawianie" i dotyczy przeważnie kręgosłupa. Owszem, zazwyczaj udaje im się pomóc pacjentowi co stanowi zazwyczaj likwidację bólu, aczkolwiek jak się zaraz dowiecie nie jest to leczenie pozbawione dalekosiężnych, negatywnych konsekwencji...

Pacjentka lat 55

Jak się przyznaje, korzystała wielokrotnie z usług "kręgarza tybetańskiego", u którego bywała ze względu na ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przebieg wizyty był zawsze podobny. Rozpoczynała się ona jedynie kilkoma ogólnymi pytaniami o stan zdrowia po czym "kręgarz" przystępował do działania. "Szarpał mi mocno głową na lewo i na prawo, cały czas coś przeskakiwało. Nie było to przyjemne"- opowiada Pacjentka. Wizyta była krótka, tania i skuteczna do tego stopnia że ból byl niwelowany przynajmniej o połowę, więc czego chcieć więcej? W miarę upływu czasu nawroty bólu były coraz częstsze i bardziej dokuczliwe, więc Pacjentka postanowiła zwrócić się po pomoc do mnie, czyli Fizjoterapeuty.

Mój komentarz:
Przebieg "leczenia" z jakim mamy do czynienia to typowe działanie doraźne, mające na celu chwilowe osłabienie odczuć bólowych, niekoniecznie zgodne z metodyką medyczną. Powyższą metodę leczenia przyrównać można do metody fizjoterapeutycznej zwanej manipulacją (potocznie i błędnie "nastawianie"). Może być ona stosowana jedynie w uzasadnionych przypadkach, po wykonaniu wnikliwego wywiadu i badania klinicznego. Wysoce niewskazane jest zbyt częste wykorzystywanie manipulacji u tego samego pacjenta w tym samym rejonie ciała oraz przez niespecjalistyczny personel medyczny. Zbyt częste stosowanie manipulacji może doprowadzić do pojawienia się niestabilności, prowadzącej m.in. do przyspieszenia procesów zwyrodnieniowych, przykurczów mięśniowych i w konsekwencji znacznego pogorszenia się stanu pacjenta.
Wysoce prawdopodobne jest, iż w powyższym przypadku czynności "kręgarza" predysponowały wykształcenie się znacznej wypukliny krążka C4/C5, zwężającej kanał kręgowy i uciskającej rdzeń szyjny (widoczne na zdjęciu rtg). Dodatkowo, pacjentka skarży się na chwilowe zawroty głowy, uczucie wirowania, dwojenie w oczach oraz ataki padania (ang. drop attacks).

Dlatego jedynym słuszym postępowaniem jest postawienie diagnozy (!), określenie celu jaki chcemy osiągnąć, dobór odpowiednich metod terapeutycznych oraz okresowa kontrola ich skuteczności. Jest to plan bardzo ogólny jednakże powinien być punktem wyjścia w rehabilitacji każdego schorzenia czy urazu.
Stawiam na działanie świadome oraz indywidualnie dopasowane postępowanie rehabilitacyjne!


KATEGORIE ARTYKUŁÓW