KATEGORIE O sportach

12 lutego 2016

Unihokej - historia

Unihokej jest niezwykle popularny w krajach skandynawskich. Gra ta nosi różne nazwy: w Szwecji i Rosji - innebandy, Japonii - unihoc, Anglii - floorball, a w Niemczech - land hockey.

wikimedia commonswikimedia commons

Unihokej jest niezwykle popularny w krajach skandynawskich. Gra ta nosi różne nazwy: w Szwecji i Rosji - innebandy, Japonii - unihoc, Anglii - floorball, a w Niemczech - land hockey. Międzynarodowa Federacja tej dyscypliny przyjęła nazwę floorball. Obecnie unihokej jest znany pod różnymi nazwami w około 20 krajach świata, w tym - poza Europą - w Japonii, Kanadzie, USA, Australii.

Korzeniami swoimi sięga lat pięćdziesiątych. W tym okresie powstała w USA gra dla młodzieży, w której mecze rozgrywano na hali przy pomocy kijów i krążka. Zasady gry były bardzo podobne do hokeja na lodzie. Grę nazwano floorhockey. Pierwszy turniej rozegrano w 1962 roku w Michigan.

W latach siedemdziesiątych gra dotarła do Szwecji, dzięki studentom, którzy zetknęli się z nią w Holandii podczas wakacji. Stała się bardzo popularna w szkołach i klubach szwedzkich, przyjmując nazwy: lasticbandy, softbandy, floorbandy.

Jako dyscyplina sportowa zaistniała w momencie powstania w Szwecji pierwszego na świecie związku sportowego pod nazwą Svenska Innebandy Forbundet w roku 1981. Szwecja jest krajem, w którym gra ta zdobyła największą popularność. W unihokeja grają tam miliony ludzi, istnieje przeszło 1500 klubów sportowych, a liczba zarejestrowanych zawodników przekracza 70 000 osób.

W 1986 roku utworzono międzynarodową federację - International Floorball Federation (IFF). Skupia ona obecnie 24 kraje z całego świata (Anglia, Australia, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Japonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Singapur, Szwajcaria, Szwecja, USA, Węgry, Włochy).
Do Polski unihokej zawitał w 1991 roku.
W 1995 roku została zarejestrowana Polska Federacja Unihoca, skupiająca Uczniowskie Kluby Sportowe, Ludowe Kluby Sportowe i inne kluby z całej Polski. W 1996 roku unihokej został włączony do programu Igrzysk Młodzieży Szkolnej jako dyscyplina obowiązkowa. Uprawia się go obecnie w 5 000 szkół podstawowych, średnich i na wyższych uczelniach.

 

źródło: http://www.unihokej.pl/historia_sportu.php


KATEGORIE ARTYKUŁÓW