KATEGORIE O sportach

8 lutego 2016

Gimnastyka sportowa kobiet – o dyscyplinie

Niegdyś gimnastykę sportową uprawiali wyłącznie mężczyźni. Pierwszy start kobiet w tej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich nastąpił dopiero w 1928 roku w Amsterdamie. Obecnie w zawodach gimnastycznych startują zarówno kobiety, jak i mężczyźni (...)

źródło: peri-peteia.livejournal.comźródło: peri-peteia.livejournal.com

Niegdyś gimnastykę sportową uprawiali wyłącznie mężczyźni. Pierwszy start kobiet w tej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich nastąpił dopiero w 1928 roku w Amsterdamie. Obecnie w zawodach gimnastycznych startują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chociaż liczba konkurencji dla zawodników obu płci jest zróżnicowana. Kobiety występują na czterech przyrządach gimnastycznych i są to: skok przez stół gimnastyczny, poręcze asymetryczne, równoważnia, plansza ćwiczeń wolnych.

Skok

Zawodniczki skaczą przez stół do skoku (dawniej koń). Aktualnie przyrząd przez który skaczą gimnastyczki jest długi na 120 cm i szeroki na 95 cm. Jego wysokość to 135 cm. Zawodniczka może wziąć maksymalnie 25 metrów rozbiegu po czym odbijają się w odskoczni przeskoczyć przyrząd wykonując obroty i salta. Ćwiczenia na tym przyrządzie są najkrótsze, ale również bardzo widowiskowe.

Poręcze

Wysokość wyższej żerdzi to 2,5 metra, a niższej 1,7 m. Zawodniczki wykonując ćwiczenia zamachowe na górnej i dolnej żerdzi, często widowiskowo przeskakując pomiędzy nimi. Ćwiczenia wymagają siły i zwinności, a częste zmiany kierunków ćwiczenia i obroty w okół różnych płaszczyzn nadają ćwiczeniu dynamiczny charakter.

Równoważnia

Wysokość 1,25 m, długość 5 metrów, a szerokość zaledwie 10 cm. Przyrząd wymagający ogromnej precyzji i gracji. Gimnastyczki w czasie ćwiczenia wykonują elementy akrobatyczne, skoki, obroty, elementy równoważne, również w siadzie i w leżeniu. To połączenie elegancji, rytmu, gibkości oraz równowagi. Zeskoki wykonywane na koniec ćwiczenia są często również bardzo widowiskowe.

Ćwiczenia wolne

Plansza ćwiczeń wolnych ma wymiary 12 x 12 metrów oraz dodatkowo 1 metr z każdej strony na pole bezpieczeństwa. Jest sprężysta i pokryta amortyzującą wykładziną. Ćwiczenia na tym przyrządzie charakteryzują się szybkością, skocznością i gibkością. Każdy kobiet wykonywane są do muzyki i zawierają elementy choreografii, przez co tworzą wspaniałe widowisko artystyczne.

 

Źródło: http://www.pzg.pl/gsk/


KATEGORIE ARTYKUŁÓW