KATEGORIE O sportach

8 lutego 2016

Sport śmigłowcowy - historia

Polski sport śmigłowcowy ma swoje początki w Świdniku, gdzie utworzono pierwszą w kraju sekcję śmigłowcową. Inicjatywa ta przyczyniła się do zorganizowania w 1967 roku w Świdniku – I Krajowych Zawodów Śmigłowcowych.

źródło: wikimedia commonsźródło: wikimedia commons

 

Polski sport śmigłowcowy ma swoje początki w Świdniku, gdzie utworzono pierwszą w kraju sekcję śmigłowcową. Inicjatywa ta przyczyniła się do zorganizowania w 1967 roku w Świdniku – I Krajowych Zawodów Śmigłowcowych.

 

Ponownie przeprowadzono je w roku 1969, a w 1971 roku uzyskały one nazwę I Śmigłowcowych Mistrzostw Polski.

W 1981 roku FAI przyznała organizację IV Śmigłowcowych Mistrzostw Świata Polsce. Mistrzostwa odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. Od 16 do 22 sierpnia 1981 roku na płycie piotrkowskiego lotniska rywalizowało 39 załóg w składzie pilot – operator, łącznie 78 zawodników z USA, RFN, Francji, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Polski.

Mistrzami świata, indywidualnymi i drużynowymi, zostali Amerykanie.

We wtorek, 18 sierpnia 1981 roku, na piotrkowskim lotnisku bezkonkurencyjni okazali się Polacy. Podczas konkurencji „przelot nawigacyjny”, pierwsze miejsce zajęli reprezentanci RFN – Konrad Hanses i Lothar Oehler, niemniej jednak miejsca od 2 do 7 i 9 zajęły polskie załogi. Przy czym, co stanowiło ogromną niespodziankę, miejsce drugie przypadło Polkom – Teresie Ćwik-Maszczyńskiej i Annie Iwańskiej. Tym samym panie okazały się najlepsze wśród rodzimych zespołów. Wśród Polaków najlepiej zaprezentowali się piloci: Artur Szarawara, Zbigniew Domina, Zdzisław Treder i Zbigniew Olszewski.

Po wieloletniej przerwie we współzawodnictwie w dyscyplinie śmigłowce, Aeroklub Polski w dn. 18 marca 2012 roku ponownie powołał Kadrę Narodową w dyscyplinie sport śmigłowcowy i w dniach 22-26 sierpnia 2012 roku wystawił swoją reprezentację na 14. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI w Drakino w Rosji.

W mistrzostwach wzięły udział dwie polskie załogi w składzie: Maciej Węgrzecki – Kamil Pawłow i Marcin Szamborski – Jędrzej Wiler.

Liczymy że nie był to ostatni występ polskich załóg na zawodach śmigłowcowych – debiutujących, po dwudziestoletniej przerwie, na imprezie takiej rangi.

 

Źródło: http://smiglowce.aeroklub-polski.pl/

 

 


KATEGORIE ARTYKUŁÓW