KATEGORIE O sportach Artykuły naszych trenerów Fizjoterapia

4 listopada 2016

Hipoterapia

Jadda Konna i terapeutyczna jazda konna sposobem na poprawę i odzyskanie sprawności.

Konie mogą stać się wspaniałymi terapeutami dla dzieci z różnymi deficytami rozwojowymi.

Najcenniejszym jest fakt , że dzieci traktują jazdę konną jak przyjemność, a nie terapię. Obcowanie z koniem wyzwala w nich pozytywną energię, która sprawia, że zapominają o swoich ograniczeniach.

Siadając na końskim grzbiecie, przenosimy się do innego, lepszego świata, skupiamy się na płynącej z jazdy radości.

Koń stawia na nogi: uczy samodzielności i wiary we własne siły. Kontakt z dużym, przyjaznym zwierzęciem potrafi zdziałać cuda. Jest skuteczny zarówno w przypadku schorzeń somatycznych, jak i wielu zaburzeń psychicznych , a końska terapia może pomóc zarówno zamkniętemu we własnym świecie autystykowi, jak i dziecku z nadpobudliwością

Nasze spotkanie składa się z dwóch etapów: tzw. etapu wstępnego, w trakcie, którego oswoimy się z koniem i etapu zasadniczego tj. zajęć usprawniających na koniu.
W zależności od potrzeb możemy wykonywać te zadania w następujących formach hipoterapii:

- fizjoterapia na koniu- gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem mająca na celu usprawnienie ruchowe

- psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego emocjonalnego i fizycznego

- terapia „kontakt z koniem” – jej celem jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem i z otaczającym środowiskiem

Naszym przyjacielem jest - Koń, któremu poświęcamy dużo uwagi i miłości , po nawiązaniu z nim właściwego kontaktu potrafi odwdzięczyć się oddaniem i przyjaźnią.
Dzięki temu osiągamy rozluźnienie w sferze psychicznej i fizycznej , płynące z tego korzyści to wyciszenie, poczucie bezpieczeństwa, którego doświadcza jeździec na końskim grzbiecie, i radość płynąca z obcowania z tym niezwykle ufnym stworzeniem. Każda godzina spędzona w siodle wpływa na ciało – mięśnie, kręgosłup, a nawet pracę serca i płuc.


KATEGORIE ARTYKUŁÓW