KATEGORIE O sportach

8 lutego 2016

Sport spadochronowy - historia

Początek rozwoju sportu spadochronowego w Polsce przypada na rok 1936, kiedy to Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie.

Początek rozwoju sportu spadochronowego w Polsce przypada na rok 1936, kiedy to Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) zbudowała pierwszą wieżę spadochronową w Warszawie. W tym samym roku w Legionowie wykonano pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi.

Do 1939 roku zbudowano w Polsce 17 wież spadochronowych oraz przeprowadzono liczne kursy spadochronowe.

Polscy spadochroniarze nie brali co prawda udziału w żadnych zawodach spadochronowych, niemniej jednak byli reprezentowani za granicą na licznych popisach i zlotach harcerskich, gdzie wysoko oceniano ich poziom wyszkolenia.

Po wojnie pierwszy skok ze spadochronem w Polsce wykonał 3czerwca 1945 roku Tadeusz Litwiński. W 1948 roku Liga Lotnicza zorganizowała pierwszy po wojnie instruktorski kurs spadochronowy, a od 1951 roku czynne jest Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu.

W 1952 roku w Warszawie przeprowadzono I Krajowe Zawody Spadochronowe, a w 1954 r. rozegrano po raz pierwszy Spadochronowe Mistrzostwa Polski. W tym samym roku na listę rekordów świata wpisał się pierwszy Polak Jerzy Kubaczewski.

Nowy okres rozwoju sportu spadochronowego rozpoczął się w 1956 roku, w wyniku reaktywowania działalności Aeroklubu. I tak do dnia dzisiejszego polscy skoczkowie spadochronowi, z roku na rok, zdobywają coraz więcej medali w Europejskiej i światowej rywalizacji.

Źródło: http://spadochrony.aeroklub-polski.pl/


KATEGORIE ARTYKUŁÓW